Изборът на надеждна дигитална агенция може да се окаже доста по-сложна от очакваното задача сред лавината от предложения – фрийлансъри, маркетинг екипи, малки и големи агенции… Наблюденията ни сочат, че през последните месеци предлагането на дигитални услуги значително надвишава търсенето.
Защо е трудно да избереш надеждна дигитална агенция?
В резултат от инфлацията, кризата с COVID-19 и финансовата криза, не малка част от собствениците на малък и среден бизнес не успяват да генерират достатъчно продажби и това ги принуждава да свият бюджета и да намалят разходите. Една от първите крачки към режим „спестяване“ е временното или цялостно прекратяване на работа с дигитална агенция, като собствениците на бизнес опитват сами да поддържат присъствието си онлайн или изцяло спират. Друг предпочитан вариант е рекламният бюджет да бъде сведен до минимум или използваните услуги да бъдат намалени, което рефлектира върху резултатите и продажбите. Това поражда липсата на достатъчно работа и при много маркетингови агенции и така предлагането започва да надвишава в пъти търсенето!
Втората причина за пренасищането на пазара на дигитални услуги е това, че с всеки изминал ден тази сфера става все по-предпочитана от младите кадри. Обикновено ги привлича това, че на пръв поглед работата изглежда лесна и приятна, не толкова ангажираща и неизискваща кой знае какво обучение и умения. Тази заблуда обаче води до все повече неквалифицирани кадри, които предлагат „професионални“ услуги, а в резултат клиентите не само се разочароват, но и по-трудно се доверяват на други маркетинг агенции и специалисти след това.
В сферата на дигиталния маркетинг има и много специалисти, които се занимават с това от самото начало. Тази професия обаче върви ръка за ръка с динамично променяща се среда. Ето защо, за да останем професионалисти във времето, непрестанно трябва да надграждаме знанията си и да боравим с новите дигитални канали и инструменти. Понякога, при някои по-възрастни специалисти, досегът до иновациите липсва или не е акцент. Разбира се, винаги има и изключения! Истинските гурута в дигиталния маркетинг умеят да се приспособяват към променящите се условия на дигиталната среда и пазара!
1. Постави си цели и определи бюджет!
Преди да се втурнеш в търсене на „твоята“ дигитална агенция, спри за няколко минути и си задай следните въпроси: От какво има нужда твоят бизнес? Какви са твоите бизнес цели? С какъв бюджет разполагаш? Колко време можеш да инвестираш в такова партньорство?
Твоят бизнес е уникален и има своите уникални нужди. Много от агенциите са тясно специализирани и тяхната сила се фокусира в две-три сфери на дигиталния маркетинг. Това означава, че вероятно някои агенции не отговарят на това, от което твоят бранд се нуждае.
Съветваме те да направиш списък с промените, които очакваш да настъпят, след като започнеш работа с дигитална агенция. Така ще бъдеш наясно в какво трябва да са най-силни маркетинг специалистите, с които ще работиш.
Определи си месечен бюджет, който можеш да отделяш за дигитален маркетинг – за услугите на специалистите и за платена реклама. Това ще ти помогне да отсееш получените оферти. Освен това, добрият маркетолог трябва да може да работи както с голям бюджет, така и с по-ограничен, като предлага оптимално ефективни решения.
Помисли колко време ще можеш да инвестираш в партньорството си с дигитална агенция. За да бъде успешно подобно партньорство, процесът трябва да бъде двустранен и да има редовна комуникация между теб, твоят бизнес и маркетинг специалистите.
2. Кои са клиентите на избраната от теб дигитална агенция?
Надеждните дигитални агенции с гордост показват брандовете, с които са работили.
Тук най-важният въпрос обаче не е дали те са много на брой или са големи клиенти. Наше проучване от октомври 2021 г. сочи, че едва 6.9% от анкетираните считат за важно агенцията да работи с големи или чуждестранни клиенти.
По-младите агенции обикновено работят със средни и малки бизнеси в началото, но това не следва да бъде фактор за подценяване на техните умения и надеждност. Всеки бизнес тръгва от нулата и върви по пътя нагоре.
По-важното в случая е с какви клиенти работи агенцията, от колко време работи с тях и как им помага да се развиват и да постигат успехи. 31% от участниците в проучването ни споделят, че важен критерий при избор на дигитална агенция е тя да е работила с клиенти в същата сфера на дейност. Тук бихме допълнили, че това е предимство, но не винаги е строго наложително – добрите маркетинг специалисти умеят да се адаптират към различните специфики, изисквания и регулации при реклама на бизнесите.
Ако не откриваш информация за клиентите на дадена агенция, силно вероятно е тя да не е работила с много клиенти.
Потърси и отзиви за въпросната дигитална агенция – споделеното от нейните клиенти ще ти помогне да направиш правилния избор! Над 62% от собствениците на бизнеси вземат предвид отличните отзиви при избор на агенция като важен фактор.
3. Портфолио?
То е един от най-сигурните начини да разбереш дали работата на дигиталната агенция би ти допадала или не, както и дали екипът ѝ е достатъчно креативен и квалифициран. Тук големината на клиентите няма значение – акцентът е върху това, което маркетинг специалистите действително са направили и постигнали за своите клиенти! Близо 52% от анкетираните посочват доброто портфолио с проекти за важен критерий при избор на дигитална агенция.
Имай предвид, че за някои услуги като SEO и създаване на съдържание е трудно да бъдат показани проекти, но винаги можеш да попиташ агенцията за повече информация.
4. Опитен екип от маркетинг специалисти
За да бъдат очакванията ти оправдани, то екипът на избраната маркетингова агенция следва да бъде висококвалифициран и с богат опит. Това не означава непременно, че по-млада агенция не би могла да покрие този критерий. Опитът, знанията и уменията не се измерват с годините, а с развитието, което агенцията е постигнала през това време.
Нашето проучване показва, че българските собственици на бизнес не отдават голямо значение на възрастта и големината на агенцията – едва 3.4% от анкетираните считат за важно агенцията да е сред най-големите, а под 7% – да бъде от дълги години на пазара. Близо 21% от участниците в проучването държат на практическия опит на агенцията.
5. Присъствие в онлайн пространството
Следващ важен фактор при избор на дигитална агенция е нейното присъствие в онлайн пространството. Все пак с това се занимава самата агенция и е редно нейният образ в дигиталния свят да отговаря на това, което може да предложи на своите клиенти. Това включва да има стилен и професионален уебсайт, поддържан блог, редовна активност в социалните мрежи, имейл маркетинг, SEO и т.н.
От друга страна, понякога се получава ситуацията „Обущарят ходи бос“ и това е напълно нормално. По-младите агенции например имат по-малки екипи от специалисти и са предимно отдадени на грижата за своите клиенти. Когато имат работа, тя би следвало да бъде приоритет, и е възможно част от онлайн присъствието им да изостане леко.
Най-важното е дигиталната агенция – малка или голяма, да предлага на своята аудитория полезно съдържание и добавена стойност, вместо некачествено съдържание, използвано просто за пълнеж.
Едва 3.4% от анкетираните в нашето проучване считат класирането на първа страница в Google за фактор от първостепенно значение, при избор на дигитална агенция. Под 7% избират добрата реклама в Google и социалните мрежи за важен критерий.
Това са част от ключовите критерии при избор на надеждна дигитална агенция, но в продължението на тази тема ще ти покажем още по-важни фактори, без които трудно ще откриеш идеалната агенция за твоя бранд!
Очаквай продължението съвсем скоро!
Основател и CEO на Brandotopia, с +8 години професионален опит в сферата на брандинга, дигиталния маркетинг, организацията на събития и ръководенето на екип от +30 човека. Завършена специалност ПР и дигитален маркетинг, редица преминати обучения за бизнес развитие и 4 реализирани благотворителни музикални концерта в подкрепа на деца в нужда и социални институции.